Haber 07 Nisan 2012 19:15

Turkcell 4G testinde

Turkcell, iş ortağı Ericsson ile birlikte İstanbul’un Kartal ve Maltepe arasındaki 3.3 kilometrelik bir alanda LTE şebekesi üzerinden verilebilecek servisleri test etti.

Turkcell, Ericsson’un Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) aldığı izinle şebekesinde LTE testi için yeni bir adım daha attı. Turkcell, Kartal-Maltepe arasında LTE’yi (Long Term Evolution) hareket halinde test etti.
Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 4G/LTE teknolojisinin “gerçek hayatta” denenmesine ilişkin şunları söyledi:

“Mobil internet kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte yüksek bant genişliğine yönelik ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Turkcell olarak biz, yüksek hızda mobil erişim ihtiyacını geleceğin teknolojilerine öncülük ederek karşılamakta kararlıyız. Uzun yıllardır geleceğin teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Dünya Ekonomik Forumu ve INSEAD raporuna göre, nüfusa göre kapsama oranına bakıldığında mobil iletişim altyapısında dünya ülkelerinin en iyisiyiz. Ericsson’un 53 ülkede 639 farklı 3G santralinde yaptığı ölçümlere göre data indirme hızımız ile dünyanın en hızlı operatörüyüz. Yaptığımız 3G yatırımları sayesinde şu anda dünyada ticari LTE şebekelerinin verdiği hızların da ötesine geçebilecek durumdayız ve Türkiye’de 168 Mbps data hızına ulaşabilecek tek operatörüz. Yüksek data hızlarına ulaşmak için ise fiber altyapı ihtiyacı her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Şu anda Turkcell Şebekesinin %85’i Turkcell Superonline üzerinden geçiyor.

Şimdi ise Ericsson ile birlikte 4G’yi laboratuvar ortamından çıkararak, gerçek hayatta test ettik. Teknolojideki liderliğimizi yeni teknolojileri deneyimleyerek pekiştiriyoruz. Geleceğin teknolojilerinin resmi olarak hayata geçmesini beklemeden, 3G’deki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek, Turkcell’lilerin memnuniyeti için çalışmaya devam edeceğiz.”

Bilişim dahisi Wozniak’tan 3G-4G kıyaslaması
Geçtiğimiz Kasım ayında Turkcell’in düzenlediği Teknoloji Zirvesi için Türkiye’ye gelen Apple’ın kurucu ortağı Stephen Gary Wozniak, ABD’deki 4G ile Türkiye’deki 3G’yi kıyaslamıştı. Wozniak Turkcell 3G’yi överek “Dünyanın en iyisi olmaktan bahsediyorsunuz. Gerçekten de demin telefonumdan internete bağlandım. Turkcell 3G, Amerika’daki 4G’den daha hızlı” demişti.

Turkcell Otobüsü ile LTE Deneyimi
Turkcell, 2009 yılında Ericsson ile Türkiye’deki ilk LTE denemelerini laboratuvar ortamında gerçekleştirmiş ve 170 Mbps hıza ulaşmıştı. Turkcell, şimdi LTE test çalışmalarını bir adım daha öteye götürerek. LTE’yi basın önünde ilk kez sokakta ve mobil olarak test etti. Turkcell’in Ericsson ile birlikte yaptığı, 4G’yi günlük hayatta deneyimleyen test için şu anda ticari pazarlarda bulunan ve en yüksek hıza sahip 100 Mbps kapasiteli modemler kullanıldı.Test güzergahı üzerindeki Turkcell istasyonlarına entegre edilen LTE şebekesinden alınan sinyaller ile, bu şebeke üzerinden verilebilecek servisler test edildi. Test esnasında, aynı anda HD bir video indirilirken, bir başka yüksek çözünürlüklü videonun ise eş zamanlı yüklemesi yapıldı. Bu işlemler yapılırken ise, HD kalitesinde bir başka video çevrimiçi olarak kesintisiz izlenebildi.

Mobil bağlantı, yüksek kapasite, gecikmesiz yayın
Testin bir diğer parçası da, 4G üzerinden eş zamanlı video izlenmesi ve HD video konferans aracılığıyla şebekenin tepki süresinin ve kapasitesinin denenmesi idi. Hareket halindeki Turkcell Otobüsü ile Turkcell Kartal Plaza’daki test odası arasında, LTE şebekesi üzerinden bağlantı kuruldu. Hareket halindeki otobüste bulunan LTE kullanıcısı, test odasındaki bir başka LTE kullanıcısının internete çevrimiçi yolladığı bir HD video içeriğine erişti ve farklı her iki mekandaki katılımcılar aynı anda bir HD video izledi ve bu sırada mekanlar arasında HD video konferans gerçekleştirildi. 4G Hızları, diğer teknolojilerde de olduğu gibi konuma ve hücresel verilere göre değişiklik gösteriyor. 1 Gbps’ye varan hızlar ise LTE Advanced teknolojisi ile gelecekte görülebilecek.

LTE nedir?
LTE ya da Long Term Evolution, cep telefonları ve kablosuz cihazlarda internet erişimini desteklemek üzere 3G’den farklı mobil tekniklerle tasarlanan bir kablosuz genişbant teknolojisidir.

Dünya 4G’nin neresinde?
LTE teknolojisi için halen pek çok ülke hazırlık sürecinde. 4G’yi destekleyen modemler ise günümüzde çoğunlukla 100 Mbps kapasiteye sahip. Dolayısıyla çeşitli ülkelerde LTE hizmeti bu hız sınırına kadar veriliyor. Ancak kullanıcı deneyimi, konuma ve mevcut altyapıya göre değişiyor. Öte yandan, 1Gbps’e kadar hız sağlaması beklenen LTE Advanced teknolojisi için de çalışmalar sürüyor.
Halihazırda, Ticari hizmet veren 49 LTE şebekesi bulunuyor.
7.6 milyon LTE müşterisi var.
LTE şebekesini destekleyen 200’den fazla cep telefonu, tablet ve modem var.
285 LTE şebekesi de planlanma aşamasında.

Kaynak: haberturk

Tags: