Haber 12 Mart 2012 12:44

Powerline (PLC) Network Teknolojisi

PLC (Power Line Connection) elektrik hatları üzerinden bağlantı anlamına gelir. Bu teknoloji sayesinde yüksek hızda internet, telefon, video erişim imkanları elektrik hatlarını kullanarak kullanıcılara sunulur.
IP tabanlı her verinin elektrik kablosu üzerinde hızlı ve güvenilir bir şekilde taşınabildiği ve elektronik aletlerin birbirleri ile akıllı ağlar kurabildiği çok geniş uygulamaları olan bir sistemdir. İnternet, telefon, IPTV, VoIP, CCTV gibi birçok uygulamalar bu sistem üzerinden ekstra kablolama gerektirmeden elektrik hatları üzerinden gerçekleştirilebilir.

Yazının devamı bu alanda hizmet sağlayan bir firma hakkında bilgi verme amaçlıdır.

Pixel Teknoloji Türkiye’ de internet ve network alanında hizmet vermek için kurumsal ve bireysel hizmet verme amacı ile kurulmuş bir firmadır.

Teknolojik avantaj, fiyat, servis kalitesi ve özelleşme sürecinde olan Telekom pazarında yer alarak, lider operatörlerden biri olma hedefindedir.

Türkiye’ ye elektrik hattından (PLC) internet verebilme teknolojisini getiren ve temsil eden öncü firma ALLNET’in Ege Bölge Müdürlüğü olarak müşterilerine hizmet vermektedir. Bayii ağı sayesinde tüm ege bölgesine hizmet vermeyi hedef bilmiştir.

ALLNET Powerline adaptörleri ile mevcut olan elektrik hatlarını kullanarak data transferi yapabilirsiniz. Böylelikle binalarınızı ucuz ve etkili bir şekilde internete bağlayabilirsiniz.

İnternet kullanıcılarının daha detaylı bilgilendirme amacıyla firma yetkilisiyle yapılan soru-cevap yazımız:

 •  Bu teknolojiye sahip olmak için gerekenler nelerdir?

Powerline teknolojisi adını verdiğimiz sistem tüm ağ iletişimini mevcut elektrik kabloları üzerinden elektrik akımı aracılığıyla yaptığı için, sistemin kullanılacağı binada ve dairelerde elektrik aboneliği olmazsa olmazdır.

 • Elektrik faturasında artış oluyor mu? Oluyorsa ne kadar olmakta?

Powerline cihazları 0,5Watt ile 3Watt arasında güç harcarlar. Bu da elektrik faturasına 2-3TL lik bir fark olarak yansır.

 • Elektrik kesintisi olduğu zaman sistemin yeniden başlama süresi tahmini ne kadardır?

Cihazlar elektriksiz çalışamayacağı için elektrik kesintisi esnasında interneti kullanamazsınız. Elektrik geldikten sonra yeniden başlama süresi yaklaşık olarak 1 dakikadır.

 • Voltaj dalgalanmaları internet bağlantısını etkiler mi?

Voltaj dalgalanmaları tabiki etkiler. Çünkü powerline cihazları internet sinyallerini elektrik akımı üzerinden taşırlar. Her modelin belli bir alt/üst limitleri vardır. Bu limitler aşıldığında cihaz kendini ve elektrik ağını korumak için anlık olarak güvenlik moduna geçer. Bu işlemi ek cihazlar aracılığıyla giderebiliyoruz. Yani dalgalanmaları filtreleyerek cihazların güvenlik moduna geçmesini engelleyebiliyoruz.

 • Peki bu ek cihazları ayrıca mı satın alıyoruz?

Bu cihazlar şirketimiz tarafından yapılan etüd ve test çalışması sonucunda ihtiyaç olarak görülür ise altyapı kurulum aşamasında ücretsiz olarak şirketimizin uzman personeli tarafından montaj ediliyor.

 • Kullanıcılarınıza hangi hızda bağlantıları sağlamaktasınız?

İnternet hizmetini Türk Telekom A.Ş. ‘nin fiziksel hatlarını kullanarak binaya kadar getiriyoruz. Buradan sonra powerlinelar aracılığı ile dairelere kadar hizmet götürebiliyoruz. Bu duruma göre Türk Telekom A.Ş. ‘nin altyapısı maksimum ne hızı destekliyor ise kullanıcılarda maksimum bu hızda erişim hizmeti alıyorlar.

 • İnternet hizmetini kullanabilmek için telefon hattımız olması gerekir mi?

Daire içinde herhangi bir telefon aboneliğine ihtiyacınız yok. Sadece bina yönetimi adına bir telefon hattı olması yeterlidir. Şirketimizin çalıştığı kurumsal ISP’ler aracılığı ile bu hatta internet aboneliği bağlıyorlar. Yani her ay tarafımıza internet faturası ödemesi yapmıyorsunuz.

 • Bu teknoloji için kullanıcılarınıza özel router/modem sağlıyor musunuz?

Tabiiki sağlıyoruz. Piyasada bulunması imkansız olan ALLNET marka PLC Modemler tarafımızca kullanıcılarımıza faturalandırılıyor.

 • Modemleriniz kablosuz bağlantı sağlıyor mu?

Tabiki sağlıyor. 3 Çeşit PLC Modemimiz mevcut. Kablolu, kablosuz ve prizli.

 • Sistemin kullanıcı bilgisayarlarına herangi bir zarar verme olasılığı var mıdır?

Kesinlikle yoktur.

 • Ürünlerinizin garanti süresi nedir?

2 Yıl birebir ürün değişim garantisi vardır. Fiziksel bir hasar olmaması durumunda, müşterimizi bekletmeden PLC Modemlerininin anında değişimlerini yapıyoruz.

 • Fiyatlarınzı konusunda bizi bilgilendirir misiniz?

Altyapı olarak 500TL ila 1500TL arasında bir maliyeti var. PLC modemlerimiz ise 150TL den 400TL ye kadar değişen fiyatlara sahip.

 • Şuanda başvurduk diyelim ortalama ne kadar sürede sistem hazır hale gelir?

Başvuru ertesinde teknik ekibimiz etüd ve test çalışması yaptıktan sonra 3 ila 7 gün arasında kurulum tamamlanarak anahtar teslim haliyle teslim edilir.

Sorularımızı cevaplayan Erhan Gürbüz ‘e teşekkür ederiz.

Daha detaylı bilgi almak için iletişim bilgileri aşağıdadır:

web: http://www.pixelteknoloji.com

e-posta: info@pixelteknoloji.com

 

Tags: