Haber 06 Mart 2012 14:59

Dizilerdeki görünen mesaj ardında verilmek istenen asıl mesaj ne?

Tv programlarını ya da dizilerini ne kadar sıklıkta takip ediyorsunuz? Çoğunlukla dizi takibi konusunda ülkemiz insanlarının eline su dökülemez.Hiçbir dizi boş değil mutlak bir mesajı vardır izleyicilerine. Peki ya dizilerin görünürdeki mesajları dışında arka planda verilen mesajlarına ne demeli?

Günümüzdeki dizilerin olumsuz yönde eleştirilecek o kadar çok yönü var ki… Ama ben sadece cinsel konuda verilen mesajları ele almak istiyorum. Çünkü izlenen çoğu dizilere genel izleyici kitlesi işareti konulmasına rağmen  içeriklerin öyle olmadığını düşünüyorum.Yaşı her ne olursa olsun izleyen çocuk sayısı o kadar fazla ki bunu engelleme imkanı yok.Örneğin; dizilerdeki “erkek oyuncuların cinsel isteklerini gidermek için eşinin istediğini yapması” veya”bayan oyuncuların cinsel isteklerini giderme vaadiyle eşlerine istediklerini yaptırması.”Bunun açıkça dizilerde gösterilmesi ne kadar doğru? Ya bu dizilerin senaryoları çocukların izlemedikleri düşünülerek yazılıyor (ki olmayacak bir ihtimal bu) ya da verilmek istenen mesaj görünenden daha farklı. İnsan beyni hiç küçümsenemeyecek kadar çok çalışıyor ve irdeliyor.Peki ya gelişiminin en iyi noktasında olan çocuk beyni bu mesajları almıyor mu? Çocuktur anlamaz deyip geçiliyor mu? Evet alıyor ve ilerde etkisini göstereceği zamana kadar hazinesinde saklıyor.Bunun çocuğa ne gibi bir faydası olabilir. Düşünün çocuğunuzun nelere maruz kaldığını.Dizilerin aşılamak istediği mesajlar daima arka planda gösteriliyor, bu durum durdurulamıyor ve durdurulmak için de birşey yapıldığını sanmıyorum.

Çocukların gelişimi için doğru,dürüst,düzgün bir birey yetiştirmek için elimizden geleni yapıyor muyuz? Dizilerin mesajlarına karşılık önlem alıyor muyuz? ”Onların “ umrunda değil peki siz çocuk yetiştirenlerin? Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.Bunun böyle devam etmemesi için lütfen elimizden geleni yapmaya çalışalım.

Tags: